Karnıyarık

 

 

» Yapılışı

Malzeme

250 gr. kıyma
4 baş kuru soğan
1 baş sarımsak
1 çorba kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı domates salçası
2 adet domates
4 adet yeşil biber
125 gr. margarin
1 kg. su

Tarifi

Patlıcanlar soyulur tüm olarak sıvı yağda kızartılır. Daha sonra bir tepsiye dizilerek içleri doldurulacak şekilde ortadan açılır. Margarin bir tencereye konur ve sırayla kıyma kavrulduktan sonra biber, domates ve salça konur. 1 kg su ilave edilip 15 dakika kaynatılır. Bu karışım açılmış olan patlıcanların içine doldurulur. Daha sonra üzerine domates ve biber konup 15 dakika fırında pişirilir. Yemek servise hazırdır.

 

 

İmam bayıldı

» Yapılışı

Malzeme

5 adet patlıcan
5 adet domates
3 adet kurusoğan
2 baş kuru sarımsak
5 adet yeşilbiber
1 yemek kaş. domates salçası
100 gr. çam fıstığı
1 kg. ayçiçek yağı
Tuz, karabiber, pulbiber

Tarifi

Soğan, domates, yeşilbiber ince ince doğranır. Az miktar yağda sırasyla çam fıstığı, soğan, domates, biber, sarımsak eklenerek kavrulur ve salça ilave edilir (sos hazırdır). Patlıcanlar boydan hafifçe bıçakla yarılır. Daha sonra yağa konarak iyice soldurulur. Kızaran patlıcanlar yağdan alınıp fırın tepsisine dizilerek içleri genişletilir. Hazılanan sos patlıcanların içine doldurulur. Patlıcanların üzerine ince kıyılmış birer parça domates ve biber süs olarak konur. Fırında hafifçe ısıtılıp servis yapılır

 

Kabak Musakka

» Yapılışı

Malzeme

1 kg. taze kabak
500 gr. az yağlı kıyma
150 gr. yeşil biber
3 adet kuru soğan
4 adet domates
1 yemek kaşığı salça
2 çay kaşığı yağ
Az su

Tarifi

Kabaklar halka şeklinde doğranıp yağda kızartılır ve fırın tepsisine dizilir. Öte yandan az yağla kıyma kavrulur. Kıymaya soğan, yeşil biber yeterince tuz, salça ve su konup kaynatılır. Bu malzeme tepsideki kabağın üzerine boşaltılır. Üzerine halka şeklinde kesilmiş domates dizilir. Fırında domatesler kızarana (yaklaşık 30 dk.) kadar pişirilir. Yemek servise hazırdır.

 

Domates Tavası

» Yapılışı

Malzeme

500 gr. iri kıyma
2,5 kg. domates
2 tane patlıcan (isteğe bağlı)
100 gr. yeşil biber
3 büyük soğan
1 yemek kaşığı biber salçası (isteğe bağlı)
Tuz,karabiber,yenibahar
1 demet maydanoz

Tarifi

Kıyma ocağa konup suyunu salıp çektirdikten sonra, yağ ve doğranmış soğanı koyup sote edilir. Bu malzemenin içine ince kıyılmış yeşil biberlerde ilave edilip onunla da biraz daha kavrulur. Biber salçası da bu aşamada konur. Eğer konacaksa soyulup tavla zarından iri doğranmış patlıcanı da koyup sote etmeye devam edilir. Kabuğu soyulmuş, doğranmış, çekirdekleri çıkarılmış domateslerde ilave edilir. Tuzu ve karabiberi atılıp pişmeye bırakılır. Servis yapılırken üzerine ince kıyılmış maydanoz ve biberle süsleme yapılır.

 

Saçma Tavası

» Yapılışı

Malzeme

500 gr. zırh (iri bıçak) kıyması
500 gr. patates
1 veya 2 patlıcan
3 büyük boy domates
Tuz,kırmızıbiber
1 büyük soğan
2 tane yeşilbiber
10 diş sarımsak
karabiber, yenibahar, yağ

Tarifi

Bütün malzemeler doğranır,baharatlarda eklenerek karıştırılır. Bu malzeme 3-4 cm. yüksekliğinde olan bir tepsiye konarak tepsi fırına konur. 1 saat piştikten sonra fırından çıkan yemek servise hazırdır.

Counter