Firik Pilavı

» Yapılışı

Malzeme

1 kg. kemiksiz koyun eti
1 kase pilavlık buldur
1 kase firik
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı nohut
Zeytinyağı
Karabiber, tuz
Yeterince su

Tarifi

Koyun eti bir tencereye konur, yıkanır, üstünü örtecek kadar suyla ateşe konur. Köpükler üstüne birikince alınır. Tuz atılır. Akşamdan ıslatılan nohutlar, domates ve biber salçası, karabiber ilave edilir. Etler yumuşayıp yenecek hale gelince süzülür. Etin suyuna yıkanmış olan firik ve bulgur atılarak pişirilir. Pişince üzerine yağı gezdirilir (1 çay bardağı). Nohutları karıştırılır. Etlerin iki tarafı da kızgın yağ bulunan tavada kızartılır. Pilav servis tabağına alınır. Üstü kızartılmış et ile kaplanır. Ayran yada salata ile servis yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

Mercimekli Pilav

 
 
 
 
» Yapılışı

Malzeme

500 gr. mercimek
50 gr. bulgur
2 yemek kaşığı biber ve domates salçası
1 yemek kaşığı kırmızı biber
Yarım su bardağı zeytinyağı
2 lt. su
Biraz tuz

 

 

 

Tarifi

Mercimek bol suda 5-6 kez yıkanır. Kaynamakta olan suya atılır 15 dk. kaynatılır. Salça ve tuz ilave edilip 3-4 dk. daha karıştırılarak pişirilir, bulgur suyu çekene kadar kaynatılır. Ayrı bir tavada zeytinyağı kızdırılır. Yemeğe kırmızı biber ve yağ dökülerek karıştırılır. Turşu, ayran, salata ile servis yapılır.

 

 

İç Pilav

» Yapılışı

Malzeme

1 kg. pirinç
100 gr. çam fıstığı
150 gr. kuzu ciğeri
4 baş soğan
50 gr. kuş üzümü
250 gr. margarin
50 gr. badem içi
Yeteri kadar su
Yeteri kadar tuz,karabiber
Yenibahar (10 gr),tarçın (1 çay kaşığı)

Tarifi

Bir tencerede 50 gr. margarin ile çam fıstığı ve bademler pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra ince doğranmış soğanlar ilave edilip onlarda pembeleşinceye kadar kavrulur. İnce doğranmış ciğerle kuş üzümü ve baharatlar ilave edilerek 1 kg. su konur. Ayrı bir tencerede kalan 200 gr. margarin ile pirinç kavrulur ve diğer tencereye ilave edilir. 10 dk. kısık ateşte bekletilip servis yapılır.

 

 

 

Yaprak Buğulama

» Yapılışı

Malzeme

1 bardak bulgur
300 gr. taze asma yaprağı
1 bardak su
5 diş sarımsak
3 orta boy soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
½ bardak zeytinyağı
Kırmızıbiber
Tuz, karabiber

Tarifi

Soyulmuş sarımsaklar, soğanlar ve asma yaprakları mümkün olduğunca ince doğranır ve bulgurla karıştırılır. Biber salçası, tuz, karabiber, kırmızı biber ve zeytinyağı ilave edilir. Bu karışım 1 bardak su ile tencereye konarak hafif ateşte bulgur suyu çekinceye kadar pişirilir. Yemek servise hazırdır.

 

 

 

 

Meyhane Pilavı

» Yapılışı

Malzeme

300 gr. bulgur
50 gr. pişmiş nohut
50 gr. ince doğranmış soğan
30 gr. ince doğranmış kırmızıbiber
100 gr. doğranmış domates
1 paket margarin yağ
50 gr. domates salçası
5 bardak su
10 gr. pul biber

Tarifi

İnce doğranmış soğan ile yağ iyice kavrulur. Bu yağa salça, doğranmış kırmızı biber, pul biber ilave edilip karıştırıldıktan sonra suyu konur. Bu karışıma pişmiş nohut ve domatesler konup kaynatıldıktan sonra içine tuz ve bulgur atılır, karıştırılır. Pişmekte olan pilav yeniden kaynara çıkınca yemek ocaktan alınır. Yemek servise hazırdır.

 

Counter