Haşıl

 

 

Malzemesi:

3 su bardağı haşıllık buğday ( yani çok ince çekilmiş, dövülmüş ince bulgur taneleri şekline getirilmiş aşurelik buğday)

1 çay kaşığı tuz

Üzeri için:

1 su bardağı ayran ( sarmısaklı veya sarımsaksız )

2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı veya margarin

Yapılışı : Haşıllık buğdayı yıkadıktan sonra süzelim. Bir tencereye alalım. Üstünü örtecek kadar su ilave edip, tuzunu ekleyelim. Buğdayları iyice yumuşayıncaya kadar pişirelim. Sonra geniş bir servis tabağına pişen haşılı alalım. Bir kaşık yardımıyla düzeltip ortasını çukurlaştıralım. İsteğe göre buraya sarımsaklı veya sarımsaksız ayranı dökelim. Üzerine de iki kaşık eritilmiş ve kızdırılmış yağı gezdirip sıcak olarak servis yapalım.

 


Malzemesi:

1 kg. dana bonfile

2 adet yumurta

1 adet soğan

2 çorba kaşığı un

1,5 su bardağı su

2 çay kaşığı karabiber

2 çay kaşığı kırmızı toz biber

Tuz

Yapılışı: Bonfile et tahta tokmakla 15 dakika sinir ve yağları ayrılacak şekilde iyice dövülür. Daha sonra ete tuz dökülüp tekrar 15 dakika daha dövülür. Bu işlemin sonunda 1,5 su bardağı su ete karıştırılarak yedirilir. Macun haline gelen ete ince kıyılmış kuru soğan, karabiber, kırmızı toz biber, yumurta ve un eklenerek yoğrulur. Geniş bir tencereye yarısını geçecek kadar su koyulup tuz eklenir. Hazırlanan etli harçtan yumurta büyüklüğünde etler alınıp su yardımıyla şekil verdirilip tenceredeki suya atılır. Tencerenin kapağı yarı kapatılıp 20-25 dakika harlı ateşte pişirilir. Köfteler piştikten sonra tencereden süzgeçli kepçeyle alınıp bir yana konur. Bu köfteler tereyağında kavrulur. Bir servis tabağına alınıp yanında patates kızartması, pilav ve yoğurtla servise verilir

 

 

 


Yapılışı: İsteğe göre, süt veya su ile mayalanarak yoğrulan hamur, biraz bekletildikten sonra, elle hafif ekmek boyutuna getirilinceye kadar çevrilir, yuvarlak hamur kızgın yağa atılarak kızarıncaya kadar pişirilir.

 

Yapılışı :Bulgur, kabuğu alınmış buğdayın öğütülmüşü ve un karıştırılıp misket haline getirilen köfteler su,salça ve yağ karışımında kaynatılmak suretiyle yemeye hazır hale getirilir.

 
Malzemesi :
Taze oğlak veya kuzu eti
Sarımsaklı yoğurt
Tereyağı

Yapılışı: Et doğranır içine tereyağında eritilmiş salça konur, bu şekilde kızartılan et indirilip bir süre dinlendirilir. Üzerine sarımsakyoğurt dökülerek servis yapılır.

 

Yapılışı :Un, şeker, süt ve suyun karıştırılması ile yağda kızartılıp helva şekline getirildikten sonra içine ceviz içi, fındık atılabildiği gibi sade olarak ta yeme haline getirilir.

 

Yapılışı: Önce bir tavaya kaymak konulur ve ısıtılır. Daha sonra alabildiği kadar Mısır unu veya buğday unu konularak sürekli bir biçimde karıştırılır. Biraz su dökülerek karıştırılmaya devam edilir. Ta ki kaymağın yağı çıkıncaya kadar, yağ çıktığı zaman yenmeye hazırdır.

 

Yapılışı: Mayalanmış hamurun, yufka seklinde açılarak doğrudan sacın üzerinde pişirilmesidir. Yağlanarak veya kuru olarak yenir. Yufkadan kalın lavaştan ince olduğu için yöreye özeldir.

 
Yapılışı: Buğday unundan hazırlanan hamur bir süre dinlendirilir, yufka şeklinde ince olarak açılır ve kareler şeklinde kesilir. Kaynar suda haşlandıktan sonra süzülür ve bir tepsiye çekilir. Üzerine sarımsakyoğurt veya hengel sosu dediğimiz yöremize has kurut isimli bir malzeme ezilerek dökülür yine içinde küçük soğan parçacıkları kavrulmuş tereyağı dökülerek servis yapılır. Bekletilmeden ve soğutulmadan yenmesi gerekir.

Counter